Переведення національних культурних закладів до місцевого бюджету – невігластво чи злочин?

 

Міністерство фінансів знайшло де знайти гроші – в культурі!

Так, саме в культурній галузі, передавши національні  заклади до місцевого бюджету.

Відповідний проект Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» (щодо  бюджетної децентралізації) Кабмін вніс до ВР під номером 4435а, а також звернувся до парламенту з проханням розглянути законопроект під час пленарних засідань, які розпочнуться 12 серпня.

Таким Законом Кабінет Міністрів  пропонують  встановити  новий механізм бюджетного вирівнювання і зацікавити громади до об’єднання та формування спроможних територіальних громад.

Цікаво, хто автори такого   «революційного»  законопроекту? Чи цікавились вони історією України, чи їм просто потрібно десь знайти в бюджеті зайві гроші?

Подібні «експерименти» вже проводилися з  80-х років ХХ століття – тоді майже  всі національні заклади перевели до місцевого бюджету. І вони занепали. Почалися проблеми з землею, з чиновниками, з кадрами, з хронічним недофінансуванням.

Творчі колективи розпалися, провідні артисти роз’їхалися, а музеї та бібліотеки тихенько помирали.

–   Це злочин! Такими законами ми повністю вб’ємо культуру – жоден місцевий бюджет не зможе утримати національний заклад! Це приведе  до розвалу культури, до знищення нації! – з такими емоційними речами виступали учасники круглого столу, який проводила газета «Культура і життя» разом з провідними  діячами  культури України.

Лариса Хоролець, перший міністр культури Незалежної України, відмітила, що саме недолуге фінансування культури, відсутність популяризації українських звичаїв та традицій на Східній Україні, привело до сучасних подій, які відбуваються в країні.

За її словами, зараз треба вкладати в культуру не менше, ніж на оборону, а не переводити культурні заклади до місцевого бюджету.

Під час прес-конференції Журавчак О.П., заступник міністра культури, повідомив, що  на численних нарадах, пов’язаних з децентралізацією фінансів, що відбувались під головуванням Прем`єр Міністра України А.П. Яценюка, а також під головуванням Віце – прем`єр – міністра України – Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства В.Б. Гройсмана Мінкультури наголошувало на неможливості передачі на місцевий рівень закладів культури, що мають статус «національних» і було підтримане.

Втім, у новому проекті Закону України «Про внесення змін до Бюджетного Кодексу України», запропонованому Мінфіном 06.08.2014 на засіданні Уряду, пропозиції Міністерства культури України не були враховані.

У роботі круглого столу приймали участь екс-міністри культури України Ліховий І.М., України, народний артист України, Чуприна П.Я, – генеральний директор Національної опери України ім.. Т.Г.Шевченка, Авдієвський А.Т. –директор, художній керівник і головний диригент заслуженого академічного українського народного хору імені Григорія Верьовки, Голова Національної всеукраїнської музичної спілки, Герой України;Чебикін А. В.– Президент національної академії мистецтв України, народний художник України; Стус Д.В. , генеральний директор Національного музею Тараса Шевченка, Ковальчук І.П , генеральний директор Меморіального комплексу «Національний музей історії ВВВ 1941-1945 років», Гайдук  Г. М. – заступник голови Центрального комітету профспілки працівників культури України.

Після круглого столу були зачитані  листи від різних закладів культури з проханням внести відповідні правки у  законопроект. Листи будуть направлені до Прем’єр-міністра України  А.Яценюка, Голові Верховної Ради України, та до Комітету  Верховної Ради України з питань культури і духовності

http://mincult.kmu.gov.ua/mincult/doccatalog/document?id=367652

 

І навіть прозвучала пропозиція щодо проведення страйку,  якщо законопроект приймуть без змін.

Колись Прем’єр-міністр Черчель сказав геніальні слова «Якщо не буде культури – то що ми будемо захищати?».

Дивно, що герої Майдану так швидко все забули…

Наталка Іванченко , шеф-редактор журналу «Музеї України»

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s