Найбільшим музеєм України прогнозовано визнали Національний музей народної архітектури та побуту України (Пирогів). 130 га – найбільший скансен Європи. Тисячі квадратних метрів виставкових площ. Крім того, можна стверджувати, що за сумісництвом території та внутрішніх площ, Нацмузей у Пирогові впевнено входить до десятки найбільших музеїв світу!
-А от НАЙМЕНШИМ серед офіційно зареєстрованих став Музей плакату України при журналі “Музеї України”! – повідомив директор центру ОПАД Сергій Пархоменко, – Зал лише 15 метрів, 82 експонати в експозиції (плакати). Більше того, то здаєтся і найменший музей ЄВРОПИ! І теж у Пирогові. Найменший у найбільшому.
До речі, Музей плакату встиг здобути славу Фронтового! Майже 100 виставок у Першій-третій лініях оборони зони АТО! Чисельні Музейні експедиції на війну! Арт-директор музею, боєць 92 бригади ЗСУ вважається одним з кращих плакатистів світу!
ОПАД вирішив дослідити найбільші і найменші музеї світу. Як заявив Сергій Пархоменко, найбільший і за територією, і за виставковою площею, і за кількістю експонатів музей, визначити досить складно, хоча можливо при поглибленому аналізі. Багато критеріїв.
-Навіть побіжний погляд на найменші офіційно зареєстровані музейні заклади світу, дав сенсаційний результат. Вважається, що найменшим є Музей “Баубляй”. Створений у Литві у стовбурі гігантського дерева. Він мав всі ознаки найменшого зареєстрованого музею планети. – пояснив Сергій Пархоменко, – Однак, нині це ФІЛІЯ шауляйського музею “Аушри”, тобто повноцінної самостійної реєстрації не має. І довкола залишків дубу звели прозоре приміщення площею десь 20 квадратних метрів, що автоматично перетворило залишки дерева з дуплом у експонат, поступившись українцям.
Виставкова площа Музею плакату – 15 метрів! То кімната в музеї Тернопільської садиби на території Нацмузею у Пирогові, що цілеспрямовано споруджувалася як музей!
Найменше експонатів у Музеї мікромініатюр М.Сядристого в Лаврі, хоча він не має статусу окремого музею, додав С.Пархоменко. І експонати ті найменші у світі!
Директор центру ОПАД підкреслив, що результати їх дослідження мають велике значення для розвитку музейної справи і туризму. Адже, мандрівників нині буде дуже приваблювати візит до найбільшого музею під відкритим небом Європи у Пирогові, де відразу можна побачити найменший музей світу – Музей плакату України! А це популяризація туристичного потенціалу країни, інтерес до древньої історії і недавньої героїчної – Майдану!
-Я б рекомендував випустити спеціальну марку, монету, сувеніри! – порадив С.Пархоменко, – Повірте, здобути першість України складно, а тут перші і в Європі, і в світі! Такий успіх треба розвинути!
ЗМІ